2024_Web_Banner_ASRM_v2

 

“Collaboration at Our Core"

DAYS-AT-A-GLANCE

Friday, January 12, 2024

8:30am - 12:00pm ASRM Council Meeting

1:00pm – 4:00pm World Society for Reconstructive Microsurgery/ American Society for        Reconstructive Transplantation Symposium “Science and Clinical Application of Small Part VCA”

2:00pm – 7:00pm     ASRM/YMG Microsurgical Skills Course

2:00pm – 7:00pm    ASRM/IRM Ultrasound/Imaging Workshop

7:00pm - 8:00pm     ASRM/YMG Microsurgical Skills Course and ASRM/IRM Ultrasound/Imaging Workshop attendee reception

Saturday, January 13, 2024

7:00am - 8:00am AAHS/ASPN/ASRM Instructional Courses

  • Spastic Hand: Chair: Peter C. Rhee, MD, Instructors:  Joshua M. Adkinson, MD; Ida K. Fox, MD; Deborah C. Bohn, MD; Stephanie N. Kannas, OTR/L, CHT\

  • Hand Ischemia: Chair: Warren C. Hammert, MD, Instructors: L. Andrew Koman, MD; Adam B. Strohl, MD; Jonathan M. Winograd, MD; Lisa S. Michael, OTD, OTR/L, CHT

  • AIN Palsy: Chair: Jonathan Isaacs, MD, Instructors: Steve K Lee, MD; Amy M. Moore, MD; R. Glenn Gaston, MD; Stephanie Strouse, CHT

  • State of the Art in Amputation Care: Optimizing Function After Limb Loss: Chair: Jason H. Ko, MD, MBA, Instructors: Adil Ladak, MSc, FRCSC; Jason M. Souza, MD; Grant M. Kleiber, MD; Oscar C. Aszmann, Univ.-Prof. hc, MD; Julie West, APP

  • Management of Adult Brachial Plexus Injuries: Chair: Douglas Ross, MD, Instructors: Kate Elzinga, MD; Alan J. Belzberg, MD; Bryan J. Loeffler, MD; Johnny Chuieng - Yi Lu, MD

  • Reconstruction of Traumatic/Iatrogenic Nerve Injuries: Chair: Allison Snyder-Warwick, MD Instructors: Jana Dengler, MD; Bruno Battison, MD William C. Pederson, MD; Andrew J. Watt, MD

  • Functional Abdominal Wall Reconstruction: Chair: Detlev Erdmann, MD, Instructors: Niclas Broer, MD; Lukas Krakowczyk, MD; John Shuck, MD

  • Staging Reconstruction for the Mangled Hand/Upper Extremity: Chair: Rudy F. Buntic, MD, Instructors: Florian Frueh, MD; Andrei Odobescu, MD; Ignacio Roger, MD

‚Äč8:30am - 9:30am AAHS/ASPN/ASRM Combined Panel:  Worst Case NO Save: Extremity Cases

Moderator: Bauback Safa, MD
Panelists: James P. Higgins, MD; Scott Levin, MD; Amy M. Moore, MD; Pedro 

9:30am - 10:30am Joint Presidential Keynote Lecture: Nadine Hachach-Haram, MD

10:30am - 11:30am AAHS/ASPN/ASRM Joint Outstanding Paper Session

12:00pm - 5:00pm ASRM Golf Tournament: Royal Blue Golf Club Baha Mar (On Site) (Not for Credit)

1:00pm - 5:00pm ASRM Master Series in Microsurgery “Mastering Collaboration” (Not for Credit) 

  • 1:00pm – 1:05pm Welcome Comments       Jamie Levine, MD
  • 1:05pm – 2:05pm Head and Neck                      
  • Face OFF / Face ON       
  • Multidisciplinary Face Transplantation: Eduardo Rodriquez, MD; Daniel Cerardini, MD; Bruce Gelb, MD
  •  Jaw in a Day JIAD
  • Mandible and Maxillary Reconstruction: David Hirsch, MD; Dennis Knoble, MD
  •  Q&A
  •  2:05pm – 3:00pm Breast                                    
  • The Flip side of the Coin
  • Surgical Oncologist Perspective on Breast Surgery: Mia Diego, MD
  • Belly Laughs        
  •          Omental Fat Augmented Free Flap (OFAFF) for Breast Reconstruction:  
  • Dung Nguyen, MD
  • Beyond the DIEP horizon
  • Lumbar Artery Perforator Flap for Breast Reconstruction: Phillip Blondeel, MD
  • Q&A                  
  • 3:00pm – 3:25pm Trunk                                    
  • Teamwork makes the Stream   Work 
  • Detrusor Myoplasty for Bladder Contractility: Niclas Broer, MD
  • Q&A 
  • 3:25pm – 4:15pm Extremity                                       
  •                    Cybernetics and Microsurgery: making of the six-million-dollar man 
  • TMR Functional Transfer and Myoelectric Prostheseis: Ian Valerio, MD
  • Getting a Leg Up on Reconstruction: Bauback Safa, MD; David Lowenberg, MD
  • Q&A                   
  • 4:15pm – 4:55pm Lymphedema                                           
  • Teamwork makes the Dreamwork    
  • Multidisciplinary Lymphedema Care: Carolyn De La Cruz, MD
  • Do you see what I see?  
  • Lymphatic Imaging and Surgery: Stephen Kovach, MD
  • Q&A 
  • 4:55pm - 5:00pm Closing Remarks   Jamie Levine, MD

5:30pm - 6:30pm ASRM Young Microsurgeons Group and New Member Reception (Not for Credit) (Supported by Synovis MCA)

6:30pm - 8:00pm ASPN/ASRM Welcome Reception (Not for Credit) (Supported by ASSI Surgical Instruments)

 

Sunday, January 14, 2024                         

7:00am - 8:15am Scientific Paper Presentations: Breast I

7:00am - 8:15am Scientific Paper Presentations: Basic Science/Translational Research/VCA

8:00am - 4:00pm ASRM Sewing with the Masters

8:15am - 9:15am ASPN/ASRM Combined Panel: Reanimating the Eye in Facial Palsy: Moderator: Gregory Borschel, MD, Panelists: Michael Klebuc, MD; Rachel Baptista, MD; Frederico Biglioli, MD; Julien-Guelinckx, MD
 

9:15am - 10:15am ASPN/ASRM Combined Panel: Functional Sarcoma Extremity Reconstruction Panelists: Stephen Kovach, MD; Jason Souza, MD; Margaret S. Roubaud, MD; Marco Innocenti, MD

10:45am - 11:45am Scientific Paper Presentations: Extremity I

10:45am - 11:45am Scientific Paper Presentations: Clinical Outcomes I

10:45am - 11:45am Breakout Panels

  • Stacked Flaps vs Hybrid Reconstruction- When a Single Donor Site is Not Enough: David Greenspun, Co-Moderator, Stefania Tuinder, Co-Moderator, Arash Momeni, Carrie Chu, Robert Allen Jr., Dietmar Ulrich

  • ASRM/ASLS Collaborating with Your Breast Surgeon in Lymphedema Surgery: Peter Neligan, Moderator, Michelle Coriddi, Hidehiko Yoshimatsu, Jaume Masia

  • My Approach to Maxillary Reconstruction: Larry Gottlieb, Co-Moderator, Yee Siang Ong, Co-Moderator, Marc Mureau, Matt Hanasono, Adam Maciejewski, Farooq Shazad

  • Bone Flaps for Extremity Reconstruction: Kyle Eberlin, Moderator, Instructor: Heinz Buerger, Jason Ko, James Higgins, Marco Innocenti, Jason Souza

  • How to Set Up a Microsurgical Practice Anywhere: Aldona Spiegel, Moderator, Eric Chang, Minas Chrysopoulo, Pierre Chevray, Karly Kaplan Sink

  • Taking Risks vs Playing It Safe: Ron Yu, Moderator, Joe Carey, Kongkrit Chaiyasate, Sumeet Teotia, Andrea Moreira

12:00pm - 1:30pm Women in Microsurgery Luncheon

12:45pm - 1:45pm Scientific Paper Presentations: Nerve/Pediatrics

12:45pm - 1:45pm Poster Presentations Session

1:45pm - 2:45pm President's Lecture: Joan Lipa, MD & John Semple, MD

2:45pm - 4:00pm Young Microsurgeons Group Forum: Challenges with Building a Practice/Navigating Collaboration with Other Specialties: Rachel Anolik, Moderator, Lily Mundy, Brett Phillips, Blair Peters, Kerry-Ann Mitchell, Joani Christensen

2:45pm - 4:00pm Scientific Paper Presentations: Head and Neck I

4:30pm - 6:00pm ASRM Best Case/Best Save (Supported by Synovis, MCA)

7:00pm - 10:00pm ASRM Celebration! Junkanoo and More

Monday, January 15, 2024

7:00am - 8:15am Scientific Paper Presentations: Scientific Mixalot

7:00am - 8:15am Scientific Paper Presentations: Quality Improvements

8:30am - 9:30am Past Presidents Breakfast

8:00am - 4:00pm Sewing with the Masters

7:00am - 8:00am Break Out Panels Session I

  • Radiation and Microsurgical Breast Reconstruction- Does Timing Matter?: Joe Disa, Moderator, Geoff Sisk, Marlene See, Kathryn Issac, Mark Schaverien

  •  How I Use the Scapular Flap in Head and Neck Reconstruction: Dirk Schafer, Moderator, Rene Largo, Andres Rodriguez, Evan Matros, Ralph Gilbert

  • ASRM/ASLS The Practical Side of Performing Lymphatic Surgery: Ed Chang, Co-Moderator, Dung Nguyen, Co-Moderator, Dhruv Singhal, Michal DeFazio, Phil Brazio

  •  Pediatric Microsurgery in the Upper Extremity: Amir Taghinia, Kristen Davidge, Tim Schaub, Shaun Mendenhall

  • Optimizing Billing and Insurance Contract Negotiations in Microsurgery: Jeff Friedman, Moderator, Jeff Kozlow, David Mathes, David Greenspun, Summer Hanson, Warren Ellsworth

  • Factors Affecting Outcomes in Breast Microsurgery: Christine Rohde, Moderator, Jonas Nelson, Toni Zhong, Angela Cheng

  • Facial Nerve Reconstruction in Traumatic or Oncologic Setting: Shai Rozen, Co-Moderator, Taesuk Oh, Co-Moderator, Nate Jowett, Steffan Eisenhardt, Alison Snyder-Warwick

8:15am - 9:15am Breakout Panels Session II

  • Faster and Better Together: How to Improve Efficiency in Microsurgical Breast Reconstruction: Ed Buchel, Moderator, Katie Weichman, Nicolas Haddock, David Song, Sean Boutros

  • Advanced Reconstruction of the Scalp and Skull: Amir Dorafshar, Moderator, Tomoyuki Yano, Jamie Levine, Susanna Correa, Noopur Gangopadhyay, JW Choi

  • Made to Order Flaps: Prelamination/Prefabrication: Robert Walton, Moderator, Larry Gottlieb, Julian Pribaz, Mike Neumeister, Yixin Zhang

  • Next Level Replantation: Don’t Try this at Home: Greg Buncke, Moderator, Instructor Brun Battison, Kyle Xu, Pedro Cavadas

  • When Your Back is to the Wall- Gluteal/Lumbar Reconstruction: Ed Reece, Moderator, Alex Mericli, Alexander Ropper, Sebastian Winocour, Allana Rebecca 

  • Secondary Urethroplasty in Gender Affirming Phalloplasty: Sinikka Suominen, Moderator, Jens Berli, Rachel Bluebond-Langer, Devin O’Brien-Coon

  • Longevity in Microsurgery- Pivoting in Your Career: JP Hong, Moderator, Paul Cederna, Ivan Ducic, Liza Wu, Jesse Selber

  • YMG: Setting Yourself Up for Success as a Young Microsurgeon: Josh Vorstenbosch, Moderator, JT Stranix, Dorothy Bird, George Kokosis, Jamie Zampell

8:15am - 9:15am Young Microsurgeons Panel: Challenges with Building a Practice: Navigaing and Collaborating

8:15am - 9:15am Scientific Paper Presentations: Clinical Outcomes II

8:15am - 9:15am Scientific Paper Presentations: Extremity II

9:30am - 10:30am Panel: Collaboration at Our Core in Lymphatic Surgery: Dhruv Singhal, Co-Moderator, Joe Dayan, Co-Moderator, Roman Skoracki, Gemma Pons, Nicole Lindenblatt, Wei Chen

11:00am - 12:00pm Panel:  Beyond Borders: Global Outreach in Microsurgery: Adeyiza Momoh, Moderator, Stefan Hofer, Stephen Kovach, Alejandro Conejero, Christine Rohde

11:00am - 12:00pm Scientific Paper Presentations: Lymphedema I

12:15pm - 1:15pm Business Meeting (Members Required to Attend)

1:30pm - 2:00pm Awards and Acknowledgements

2:00pm - 3:00pm Godina Lecture: Arash Momeni, MD

3:15pm - 4:45pm Panel: Godina Fellowship: Where are They Now??: Larry Colen, Moderator, Yixin Zhang, Philip Blondeel, Samir Mardini, Bauback Safa

3:15pm - 4:45pm Scientific Paper Presentations: Breast II

3:15pm - 4:45pm Scientific Paper Presentations: Head and Neck II

5:00pm - 6:00pm Godina Alumni Reception (Supported by Synovis MCA)

5:00pm - 6:00pm Women’s Microsurgery Group Reception

7:00pm - 9:30pm Microsurgery Fellowship Roundtable and Reception

7:00pm - 10:00pm President's Dinner (invite only)

Tuesday, January 16, 2024

7:00am - 8:45am ASRM Council Meeting

7:30am - 8:45am Scientific Paper Presentations: Surgical Education

7:30am - 8:30am Break Out Panels

  • Free flaps vs Pedicled Flaps for Partial Oncologic Breast Reconstruction: Bernie Lee, Co- Moderator, Cristina Garusi, Co-Moderator, Mark Smith, Summer Hanson, Ashleigh Francis, Ben McIntyre

  • ASRM/ASLS What’s Next in Lymphedema Surgery: David Chang, Moderator, JP Hong, Joe Dayan, Aki Hayashi, Ketan Patel

  • Lower Extremity Coverage: Where’s the Beef?: Rudy Buntic, Moderator, Pedro Cavadas, Karen Evans, Jamie Levine

  • Secondary Surgeries in Gender Affirming Phalloplasty: Implants, Revisions and Redos: Loren Schecter, Moderator, Mang Chen, Lee Zhao, Walter Lin, Ulrich Reiger

  • The Crossroads of Technology and Microsurgery: Ted Kung, Moderator, Chad Teven, Andreas Kehrer, Rich Baynosa, Justin Sacks

  • Pediatric Mandibular Defects: Timing and Reconstructive Options: Patrick Kelley, Moderator, Eric Santamaria, Fred Kolb, Karen Wong, Lee Alkureishi

9:00am - 9:45am Buncke Lecture: Guenter Germann, MD

9:45am - 11:00am Scientific Paper Presentations: Lymphedema II

9:45am - 11:00am Scientific Paper Presentations: Gender 

11:00am - 3:00pm Society for Gender Surgeons: Gender Surgery Symposium

11:00am – 3:00pm Nursing and APP Symposium